Misja Architekta Miasta
Warszawa dla wszystkich, przyjazna, zielona, wygodna i dostępna – to nie są tylko słowa, lecz konkretne wyzwania dla Architekta Miasta.
Warszawa bardzo dynamicznie się rozwija. Ale ten rozwój musi odbywać się w sposób zaplanowany. Dlatego tak ważna jest polityka przestrzenna, którą zapisujemy w nowym studium Warszawy. Większość decyzji inwestycyjnych już wydajemy na podstawie planów miejscowych. Projekty budynków i przestrzeni publicznych wybieramy w konkursach architektonicznych. Bo chcemy też Warszawy pięknej.
Miasto policentryczne jest wygodniejsze i zdrowsze. Centra lokalne zlokalizowane blisko ludzi, na odległość krótkiego spaceru z domu, zapewnią zaspokojenie podstawowych potrzeb dnia codziennego. Miejsca pracy rozłożone bardziej równomiernie na obszarze całego miasta, ograniczą niepotrzebne podróże, zmniejszą korki i smog.
Zielone ulice, podwórka i parki, od dużych po kieszonkowe, pełnić będą coraz ważniejszą funkcję. Zmienia się klimat. Musimy reagować, by przygotować miasto na upały, tropikalne noce, okresy suszy i gwałtowne opady. Infrastruktura zielono-błękitna, cały układ zieleni i wody zmniejszy efekt miejskiej wyspy ciepła. Poprawi mikroklimat i jakość życia.
Uporządkowania wymagają reklamy. Dlatego miasto przyjęło uchwałę krajobrazową. Jej dalsze losy ważą się teraz w sądzie. Bez szczegółowych regulacji dla reklamy zewnętrznej, szyldów, małej architektury czy ogrodzeń, trudno osiągnąć ład w przestrzeni publicznej.
Inwestycje zmieniają miasto, wpływają na ekonomię, dają miejsca pracy, zwiększają dobrobyt. Najlepszych koncepcji zagospodarowania terenów poprzemysłowych szukamy w dialogu z deweloperami, mieszkańcami i aktywistami miejskimi. Warszawę przyszłości wypracowujemy wspólnie. Organizujemy warsztaty projektowe. Współpracujemy z ekspertami Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP, Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich, Oddziałem Warszawskim Towarzystwa Urbanistów Polskich, Polską Radą Biznesu, Polskim Związkiem Firm Deweloperskich, a także ze społecznikami z Branżowej Komisji Dialogu Społecznego. Miejscem spotkań i debaty nad miastem, jego przestrzenią i rozwojem gospodarczym jest ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury.
Warszawa policentryczna, z wielofunkcyjnymi osiedlami i silnymi centrami lokalnymi, zielona i projektowana z dbałością o klimat, w której życie toczy się w przestrzeniach publicznych, przyjazna różnym pokoleniom, jest możliwa. Pokazujemy to na konkretnych przykładach. Najlepsze realizacje, inwestycje prywatne i publiczne wyróżniamy Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy.
Zapraszam wszystkich do współpracy, by wspólnie tworzyć miasto pięknie, zielone, lokalne i lepsze do życia.
Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego
Dyrekcja:
Marlena Happach - Architekt Miasta,
dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego
Zastępcy dyrektora:
Sylwia Kośnik
Małgorzata Nowaczyk
Wanda Stolarska
Wojciech Wagner
adres:
ul. Marszałkowska 77/79
00-683 Warszawa
sekretariat - tel. 22 44 323 01, 22 44 323 04
e-mail: Sekretariat.BAiPP@um.warszawa.pl (V piętro)
godziny pracy biura: 8.00-16.00
składanie dokumentów - kancelaria (parter) - tel. 22 44 323 43, 22 44 323 44, 22 44 323 76
spotkania: w godzinach pracy biura, po uprzednim umówieniu się telefonicznie
zapoznawanie się z dokumentacją w Wydziale Administracyjno-Budowlanym:
Wewnętrznymi komórkami organizacyjnymi Biura Architektury i Planowania Przestrzennego są:
Zadania Biura Architektury i Planowania Przestrzennego
Do zadań Biura Architektury i Planowania Przestrzennego należy w szczególności:
Miejska Pracownia Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju
Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego sprawuje nadzór nad jednostką organizacyjną m.st. Warszawy - Miejską Pracownią Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju.
Komisja Dialogu Społecznego
Przy Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego działa Branżowa Komisja Dialogu Społecznego ds. Architektury i Planowania Przestrzennego.
Wydziały Architektury i Budownictwa dla dzielnic
Zgodnie z Zarządzeniem Nr 1792/2008 Prezydenta m.st. Warszawy z dnia 1 lipca 2008 r. w sprawie zmiany regulaminu organizacyjnego Urzędu m.st Warszawy od 1 sierpnia 2008 r. delegatury Biura Architektury i Planowania Przestrzennego w dzielnicach stały się wydziałami architektury i budownictwa dla dzielnic i w zakresie swoich obowiązków podlegają Zarządom Dzielnic.
Zobacz też:
Załatwianie spraw z zakresu architektury i planowania przestrzennego
Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego w Biuletynie Informacji Publicznej