Raport z piątych warsztatów Grow with Warsaw

opublikowano: ,

Jak budować osiedla w Warszawie

Odbyły się piąte warsztaty, spośród sześciu zaplanowanych, w ramach projektu Grow with Warsaw. Tym razem dotyczyły przyszłości rynku mieszkaniowego w stolicy.

Przedstawiciele władz Warszawy spotkali się z branżą nieruchomości 12 września 2018 r. w Centrum Kreatywności Targowa.

Inwestorzy byli szczególnie zainteresowani tematem specustawy i lokalnych standardów urbanistycznych jako odpowiedzi Warszawy na lex deweloper.

– Specustawa weszła w życie w sierpniu 2018 roku. Do połowy września nie wpłynął do nas żaden wniosek o lokalizację inwestycji mieszkaniowej na podstawie specustawy – mówiła Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Architekt Miasta.

Dodała, że gdy takie wnioski wpłyną, ma je rozpatrywać Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego, a nie będą one procedowane w 18 dzielnicach. Dyrektor Happach mówiła też o standardzie mieszkaniowym, który dziś ma określać jakość inwestycji miejskich, ale w przyszłości będzie dotyczyć także przedsięwzięć prywatnych.

Miasto wystąpiło również z inicjatywą realizowania projektów mieszkaniowych razem z prywatnymi partnerami. –  Przygotowujemy atrakcyjne miejskie tereny w Warszawie pod nowe inwestycje, które planujemy realizować we współpracy z rynkiem. Będziemy wzmacniać wykorzystanie formuły PPP i koncesji w miejsko-prywatnych projektach. Dzięki temu na rynek trafią nowe nieruchomości, co jest szczególnie ważne w sytuacji malejącej podaży gruntów. Natomiast samorząd będzie mógł realizować cele publiczne przy współfinansowaniu rynku – zapowiadał Piotr Sawicki, dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy.

Natomiast David Brodersen, członek Executive Committee Urban Land Institute Poland (ULI Poland), podkreślał w czasie warsztatów, że Warszawa jest w szczególnym momencie rozwoju.

– Patrząc na doświadczenia z innych miast, prognozujemy, że zmiany związane z naturalnym rozwojem Warszawy przyśpieszą w najbliższych latach. Nie tylko będzie przybywać młodych mieszkańców, miejsc pracy dla nich, nowoczesnych rozwiązań poprawiających jakość życia. Pojawią się inne trendy. Warszawa, podobnie jak miasta Europy, będzie się starzała. Poza tym przybędzie migrantów – zarówno tych z innych części Polski, jak i tych zza granicy. Te wszystkie zjawiska należy wziąć pod uwagę przy planowaniu rozwoju miasta, w tym inwestycji mieszkaniowych. Nie można zapominać o potrzebach seniorów i studentów – podkreślał ekspert ULI Poland.

Organizatorem warsztatów GROW WITH WARSAW jest Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego oraz Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy. Partnerem cyklu jest Urban Land Institute Poland.

Knowledge Partners są agencje doradcze: BNP Paribas Real Estate, CBRE, Colliers International, Cushman & Wakefield, JLL, Knight Frank, Savills. Legal Knowledge Partner została kancelaria Dentons.

Relacje oraz raporty z warsztatów znajdują się na stronie: http://architektura.um.warszawa.pl

O czym dyskutowali uczestnicy warsztatów Grow with Warsaw?

- Największe problemy deweloperów mieszkaniowych budujących w Warszawie – gdzie miasto mogłoby poprawić współpracę?

Potencjał mieszkaniowy Warszawy: tereny, lokalizacje, działki pod zabudowę mieszkaniową, które powinny być odblokowane dzięki działaniom miasta.

-Problem rozlewania się budownictwa mieszkaniowego na pola bez infrastruktury – zagęszczać zabudowę w centrum, ale jak?

Mieszkania jako część mix-u – dlaczego na powstających osiedlach powinny być planowane obiekty o różnych funkcjach.

Czego miasto powinno wymagać od deweloperów mieszkaniowych

Mieszkania dla studentów – baza, potrzeby, możliwości budowy komercyjnych akademików; plany inwestorów, rola miasta.

Mieszkania dla seniorów – wyzwania dla Warszawy, projekty w tym segmencie w innych miastach, rola władz Warszawy.

1.
(plik: Grow with Warsaw - rynek mieszkaniowy raport.pdf, rozmiar pliku: 7.43 MB)
2.
(plik: Grow with Warsaw - residential market report.pdf, rozmiar pliku: 7.34 MB)